Terapia uzależnień Rybnik ośrodek leczenia uzależnień i alkoholizmu, odwyk

Najprościej rzecz ujmując, terapia grupowa jest formą psychoterapii, w której osoby spotykają się, aby pod kierunkiem jednego lub kilku terapeutów omawiać wspólne problemy. Terapia grupowa to jednak o wiele więcej.

Wszystkie programy terapii uzależnień Rybnik zazwyczaj oferują terapię grupową, niezależnie od tego, czy pacjent korzysta z terapii stacjonarnej czy ambulatoryjnej.

Po uwolnieniu się od narkotyków można myśleć w sposób bardziej przejrzysty i uczyć się o swoim zniewoleniu. Poznanie swojego zniewolenia oznacza zrozumienie, jakie osoby, okazje, namacalne spotkania i skłonności wyzwalają pragnienie narkotyków. Większość ośrodków leczenia uzależnień Rybnik może pomóc Ci w zbadaniu tych wyzwalaczy, abyś mógł podjąć celowe próby trzymania się od nich z daleka lub nadzorowania ich, kiedy ponownie przejdziesz do swojej codziennej egzystencji.

W ośrodkach leczenia uzależnień w Rybniku od narkotyków i alkoholu wszyscy ludzie starają się zrobić to samo – uzyskać pomoc w walce z nałogiem. Oznacza to, że osoba uzależniona od narkotyków lub alkoholu jest otoczona ludźmi, którzy przechodzą przez to samo. Dzięki temu pacjent otrzymuje bardzo potrzebne wsparcie rówieśników, które jak wiadomo, pomaga na tym etapie zdrowienia, a jednocześnie ma możliwość udzielania i przyjmowania porad.

Terapia uzależnień w Rybniku – od czego zacząć

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uzależniają się od narkotyków, ale powinieneś zrozumieć, co przyciąga cię do substancji, którą wybrałeś. Czy jest to sposób na dostosowanie się do presji? Czy narkotyki pomagają w odczulaniu, dzięki czemu nie musisz odczuwać bliskości domu lub rzeczywistej agonii? Czy narkotyki są sposobem na uniknięcie odpowiedzialności, zdobycie poparcia innych lub zajęcie miejsca w grupie? Aby dowiedzieć się, co kryje się za Twoimi skłonnościami do zażywania narkotyków, powinieneś rozebrać wszystkie warstwy swojego sposobu zachowania.

Terapeuci w ośrodków leczenia uzależnień są przygotowani do pomocy w zagłębieniu się w te podstawowe kwestie, rozgryzieniu ich i pomocy w budowaniu nowych zdolności adaptacyjnych, które nie zależą od używania substancji.

Ośrodek leczenia uzależnień Rybnik – odwyk

Bardzo wiele osób, u których narkotyki odcisnęły piętno na przeszłości, ma niefortunne skłonności do dyscypliny i dbania o siebie. Podstawowym elementem dbania o siebie dla osoby w okresie rekonwalescencji jest określanie i osiąganie celów.

Zdecydowana większość, niezależnie od tego, czy jest w trakcie leczenia, nie ma pojęcia, jak określić cele, które prawdopodobnie zostaną osiągnięte. Zaczynają od szczerych celów, które w końcu zostają porzucone, ponieważ nie podeszli do ich wyznaczania z odpowiednim nastawieniem. Zbędny wzorzec konieczności doskonalenia swoich umiejętności, ale uporczywe nieosiąganie celu, kawałek po kawałku, osłabia determinację jednostki do tego stopnia, że wielu rezygnuje z prób.

Terapia indywidualna i poradnictwo są ważne dla indywidualnego rozwiązywania problemów każdego pacjenta. W szczególności koncentruje się ona zazwyczaj na konkretnych problemach emocjonalnych, rodzinnych, zawodowych i fizycznych danej osoby, a także na ograniczeniu/przestaniu używania substancji, budowaniu umiejętności, przestrzeganiu planu zdrowienia oraz wynikach społecznych, rodzinnych, zawodowych lub edukacyjnych. Ponadto programy grupowego leczenia uzależnienia od substancji mają taki sam cel, ale oferują coś jeszcze – wsparcie społeczne i wzmocnienie.

Jakie są dostępne formy terapii uzależnień

Rodzinna terapia uzależnień jest formą psychoterapii grupowej, która koncentruje się na odbudowie zniszczonych struktur rodzinnych lub związków. Często zdarza się, że uzależnienie danej osoby powoduje negatywne skutki dla każdego członka rodziny. W związku z tym osoby uzależnione mogą mieć problemy ze strukturą i systemem rodzinnym, a także z napiętymi relacjami z bliskimi

Ostatecznym celem rodzinnej terapii uzależnień Rybnik jest wzmocnienie relacji w systemie rodzinnym. Ponadto osoby uzależnione będą miały możliwość zmiany struktur władzy, nauczenia się skutecznej komunikacji oraz rozwiązania dodatkowych problemów w rodzinie. Aby osiągnąć te cele, terapeuci zaczną rozumieć rodzinę jako jednostkę i jako grupę.

Jest to pytanie, które należy zadać sobie i potencjalnej placówce leczenia uzależnień. Dlaczego chcesz poddać się leczeniu? Co chcesz z niego wynieść? Kiedy już znasz odpowiedź na to pytanie, zapytaj placówkę, jakie cele stawia ona swoim podopiecznym. Co każda osoba osiągnie w trakcie leczenia i co osiągnie po jego zakończeniu? Chcesz się upewnić, że twoje osobiste cele są zgodne z celami ośrodka leczenia uzależnień.

Leczenie alkoholizmu w Rybniku – odwyk alkoholowy

Kiedy ukochana osoba przechodzi przez coś trudnego, to normalne, że chcesz jej pomóc w każdy możliwy sposób. Mimo że jest to dobre podejście, twoja pomoc może nie być tym, czego potrzebuje pacjent. W rzeczywistości członkowie rodziny, próbując pomóc bliskiej osobie, często przyczyniają się do jej uzależnienia. Na przykład, członkowie rodziny mogą dawać uzależnionym pieniądze lub pomagać im wyjść z kłopotów prawnych. W ten sposób osoba uzależniona nie uczy się, że jej uzależnienie ma swoje konsekwencje. Na szczęście, rodzinna terapia uzależnień pomaga rodzinom wspierać swoich bliskich, a jednocześnie powstrzymać zachowania sprzyjające uzależnieniu.

Terapeuci są doskonale wyszkoleni w zakresie uzależnień i ich wpływu na samopoczucie człowieka. Często ludzie sięgają po substancje, aby poradzić sobie z chorobą, która leży u ich podstaw. Odkrywanie przyczyn uzależnienia może być bolesną częścią procesu, ale w ostatecznym rozrachunku jest niezwykle satysfakcjonujące.

Z pomocą terapeuty będziesz w stanie skonfrontować się z problemami, które wpłynęły na Twoje życie i doprowadziły Cię do nadużywania substancji. Razem będziecie pracować nad każdym problemem i opracujecie plan skutecznego leczenia. Takie wsparcie może pomóc w znalezieniu siły do pokonania problemów. Stała terapia może pomóc w radzeniu sobie z czynnikami stresogennymi w życiu, które początkowo mogły się nie pojawić, np:

  • Stres związany z pracą
  • Związki
  • Czynniki środowiskowe, takie jak powracanie do miejsc, w których występowały dawne zachowania
  • Sytuacje społeczne, takie jak wiedza, co robić w otoczeniu przyjaciół lub rodziny, którzy obecnie używają substancji.


Zagłębiając się w problemy osób uzależnionych od narkotyków, lepiej zrozumiesz na czym polega uzależnienie. Dowiesz się, jak wpływa ono na zachowanie twojej bliskiej osoby.
W ten sposób reszta rodziny może dokonać introspekcji. Może zrewidować sposób, w jaki traktuje członka rodziny borykającego się z problemem. Mogą stać się bardziej troskliwi i wyrozumiali.
Można też zobaczyć, jak uzależnienie wpływa na innych członków rodziny. Twoi rodzice lub rodzeństwo mogą radzić sobie tak samo jak Ty. Dzięki terapii uzależnień rodzinnej wszyscy będą bardziej otwarci w kwestii swoich sposobów radzenia sobie z problemem.
Dzięki temu będziecie mogli skuteczniej wspierać się nawzajem.

Leczenie uzależnień Rybnik


Terapia indywidualna i grupowa to powszechne rodzaje programów, w których uczestniczą klienci zapisani do programu leczenia uzależnień. CBT została pierwotnie zaadaptowana do pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, ale od tego czasu okazało się, że jest skuteczna w zapobieganiu nawrotom uzależnienia od kokainy, mety, nikotyny i innych substancji uzależniających.

Z tego powodu jest ona regularnie włączana do tego rodzaju sesji terapeutycznych, zwłaszcza terapii indywidualnej.
Mindfulness, którą terapeuci wykorzystują, aby nauczyć cię rozpoznawać czynniki wyzwalające i rozumieć, dlaczego się one pojawiają. Kiedy żyjesz z uzależnieniem, myśli zazwyczaj koncentrują się na tym, by się naćpać, i możesz nie zwracać uwagi na swoje myśli czy uczucia.

Nauka mindfulness może jednak uspokoić niepokój w sytuacjach stresowych i pomóc w unikaniu używania substancji. Mindfulness może często prowadzić do lepszego zrozumienia samego siebie, co jest kolejną zaletą terapii indywidualnej, o której mowa poniżej.

Tak jest w przypadku większości osób uzależnionych. Na początku wydaje im się, że kilka zmian w ich harmonogramie pomoże im w powstrzymaniu się od używania substancji, jednak nie rozumieją oni pilnej idei uzależnień i solidnego wpływu, jaki mają one na ich życie.

Odwyk może pomóc ci w wyznaczeniu krótko- i długoterminowych celów w dziedzinach, które są ogólnie niezbędne do solidnego powrotu do zdrowia. Te obszary obejmują cele związane z fizycznym i głębokim dobrym samopoczuciem, powiązaniami, pragnieniami związanymi ze słowem i innymi światami.