Regały magazynowe

Najważniejszym aspektem zarządzania magazynem jest wydajność. W nowoczesnym magazynie można to osiągnąć dzięki zastosowaniu regałów magazynowych do składowania produktów zgodnie z ich numerami inwentaryzacyjnymi. Regały magazynowe są zwykle używane do efektywnego przenoszenia dużych ilości materiałów w górę i w dół. Zapewniają one również przechowywanie w magazynach o ograniczonej powierzchni, ponieważ można je ustawiać w rzędach, aby zaoszczędzić miejsce. Dystrybucja towarów w magazynie jest jednym z najbardziej czasochłonnych zadań.

Trzeba nie tylko ułożyć i przechowywać wiele różnych produktów, ale także zaprojektować wiele regałów i półek, aby je pomieścić. Regały magazynowe stanowią doskonałą strukturę organizacyjną dla magazynów, które w przeciwnym razie byłyby zagracone i nieuporządkowane.

Regały magazynowe

Regały magazynowe stanowią kluczowy element każdego magazynu lub firmy spedycyjnej, zapewniając miejsce do przechowywania setek przedmiotów, od pojemników transportowych po nowatorskie miecze świetlne.

Dzięki zastosowaniu regałów magazynowych można zwiększyć produktywność, ponieważ zapewniają one możliwość składowania i pobierania produktów z dowolnego miejsca w magazynie. Równocześnie. Zarządzanie zapasami magazynowymi ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego systemu zarządzania magazynem.

Oceniając, który system regałowy będzie najbardziej odpowiedni dla Państwa magazynu, należy wziąć pod uwagę aktualny system zarządzania zapasami. Stosowanie systemu FIFO (First In, First Out) w zarządzaniu zapasami jest korzystne w przypadku przechowywania dużych ilości produktów lub w sytuacjach, gdy konieczne jest utrzymywanie jednostek magazynowych (SKU) o niewielkich zapasach. Zastosowanie selektywnych regałów magazynowych zapewnia możliwość przemieszczania zapasów w kolejności ich otrzymania.

Regały magazynowe – zastosowanie

Jedną z największych frustracji w przypadku regałów wykorzystujących systemy rolkowe jest zakleszczenie się rolek lub uwięzienie produktów. Może to nie tylko powodować koszty związane z przestojami i wydatkami pieniężnymi, ale także z ostatnimi zmianami w przepisach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, które dodatkowo utrudniają proces naprawy.

Przez wiele lat w magazynach stosowano metalowe systemy regałowe do bezpiecznego przechowywania towarów w korytarzach, ale ostatnio w branży pojawił się nowy trend. Regały magazynowe wysokiego składowania – te nowe regały zapewniają magazynom oszczędny i bardziej efektywny sposób składowania dużych ilości towarów.

Regały magazynowe paletowe, półkowe – sprawdź rodzaje


Regały magazynowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać każdy nacisk lub siłę, począwszy od jazdy ciężarówką, a skończywszy na uderzeniu wózkiem widłowym. Co więcej, regały magazynowe posiadają trwałe właściwości, aby wytrzymać wszelkie zużycie, które może wystąpić w magazynach. Producenci regałów magazynowych używają najlepszej jakości materiałów stalowych do tworzenia konstrukcji, które są łatwe do naprawy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń.

Bezpieczeństwo i korzyści z wykorzystania regałów magazynowych


Wszystkie systemy regałów magazynowych są zaprojektowane tak, aby wytrzymywały dużą siłę uderzeń, w tym ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez wózki widłowe i samochody ciężarowe. Regały magazynowe są odporne na wszelkiego rodzaju zużycie, które występuje codziennie w magazynach. Dzięki zastosowaniu stali najwyższej jakości nasze regały magazynowe są konstrukcjami, które można łatwo naprawić w mało prawdopodobnym przypadku ich uszkodzenia.

Idea systemu regałów magazynowych polega na oferowaniu możliwości aranżacji alejek regałowych składających się z jednego, dwóch i wielu segmentów, z możliwością zapewnienia różnych poziomów składowania w każdym z nich. Dzięki temu system regałów jest regulowany i dostosowany do potrzeb klienta, a ilość i jakość składowanych towarów może być dostosowana do dostępnej przestrzeni.

Nowoczesne magazyny są zorganizowane przy użyciu wielu różnych typów jednostek magazynowych, w tym regałów magazynowych, aby śledzić różne materiały w wielu lokalizacjach. Inwentaryzacje w magazynach są często prowadzone w systemie komputerowym, powszechnie nazywanym systemem zarządzania magazynem.

Jak wybrać regały magazynowe

Zastanawiasz się jak wybrać regały? Sprawdź typowe cechy regałów magazynowych, które warto wziąć pod uwagę:

  • możliwość składowania dużej ilości artykułów na jednostkę,
  • możliwość rozmieszczenia artykułów zgodnie z potrzebami i wymaganiami magazynu
  • możliwość zapewnienia dużej ilości artykułów na półkach,
  • jak również szerokiej gamy produktów składowanych na regałach
  • możliwość dostosowania regałów do dostępnej przestrzeni
  • możliwość składowania minimalnej ilości produktów na jednostkę
  • możliwość składowania maksymalnej ilości produktów
  • możliwość dostosowania do potrzeb i wymagań magazynu
  • zaprojektowany i wyprodukowany zgodnie z międzynarodowymi standardami konstrukcyjnymi.


Wydajność sklepu prawdopodobnie spadnie, jeśli produkty będą przechowywane w sposób uniemożliwiający ich przemieszczanie i uniemożliwiający dostęp do nich. Niemniej jednak zastosowanie wygodnego i zorganizowanego systemu magazynowania zapewnia sprawne funkcjonowanie magazynu, a systemy regałowe są właśnie tym, z czego słyną w magazynach.

Po skonfigurowaniu systemu przepływu palet reszta zapasów będzie się przemieszczać z najwyższą wydajnością. Gdy ładujesz palety na jednym końcu, są one jednocześnie rozładowywane na drugim. Przemieszczanie palet z jednego końca na drugi odbywa się grawitacyjnie. Jedyne, co musisz zrobić, to załadować i rozładować.

Regały magazynowe – przepływowe i inne systemy


System regałów przepływowych wykorzystuje tylko dwa korytarze: jeden do załadunku, a drugi do rozładunku, co przekłada się na ogromną oszczędność miejsca w korytarzach. Stosując ten system, można zaoszczędzić nawet do 75% miejsca w korytarzach. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, warto rozważyć zastosowanie systemu lean w innych rozwiązaniach transportu wewnętrznego.


Kolejną dużą zaletą systemu regałów magazynowych jest to, że zapewnia on maksymalne bezpieczeństwo wszystkim pracownikom magazynu. Regały magazynowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, stanowią solidne rozwiązanie magazynowe. Regały magazynowe o odpowiedniej pojemności mogą obsługiwać różne palety w magazynie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności te systemy magazynowe można zamocować na podłodze magazynu.

Dzięki regałom paletowym, zyskując więcej miejsca w pionie, zyskuje się o wiele więcej powierzchni użytkowej i większą pojemność magazynową. Większa pojemność magazynowa może prowadzić do zwiększenia zysków firmy, ponieważ w magazynie będzie więcej miejsca na przechowywanie większej ilości produktów. Palety można łatwo składować i zdejmować za pomocą wózka widłowego. Regały magazynowe to najlepsze rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce tam, gdzie potrzebna jest duża pojemność magazynowa.

Nowe i używane regały magazynowe


Wzrost bezpieczeństwa to ogromna zaleta regałów magazynowych. Dzięki wysokiej jakości użytych materiałów, konstrukcje regałów magazynowych są wykonane z myślą o bezpieczeństwie.

Regały magazynowe zapewniają optymalne bezpieczeństwo, wytrzymałość i niezawodność, dzięki czemu można czuć się pewnie i bezpiecznie. W ostatecznym rozrachunku bezpieczeństwo zarówno zapasów, jak i osób pracujących w magazynie przeważa nad wszystkimi wadami regałów magazynowych.


Zastosowanie grupy akcesoriów do regałów doskonale spełnia oczekiwania dotyczące użytkowania i eksploatacji wspomnianych wyżej regałów. Podsumowując, istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania regałów magazynowych w magazynie. Mogą być one efektywne kosztowo, zajmować mało miejsca i być bardzo łatwe w montażu. Aby w pełni wykorzystać zalety regałów magazynowych, ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy opracować plan organizacji. Po opracowaniu planu nowi pracownicy mogą łatwo nauczyć się jego rozmieszczenia i szybko znaleźć to, czego potrzebują.