Badania penetracyjne spoin PT

Badanie penetracyjne z zastosowaniem ciekłego penetranta (PT) jest stosowane do wykrywania wad powierzchniowych odlewów, kucia i spawania, takich jak pęknięcia włoskowate, porowatość powierzchni, nieszczelności w nowych produktach oraz pęknięcia zmęczeniowe w elementach eksploatowanych. Badanie penetracyjne jest nieniszczącą metodą badawczą stosowaną do lokalizacji nieciągłości pęknięć powierzchniowych w materiałach nieporowatych (metalach, tworzywach sztucznych i ceramice).

Badania penetracyjne

Badania penetracyjne są najczęściej stosowane do wykrywania pęknięć włoskowatych, wad, nieszczelności, porowatości powierzchni oraz zmęczenia materiału na odlewach, odkuwkach i powierzchniach spawanych.

Metoda ta może być stosowana do materiałów żelaznych i nieżelaznych, chociaż w przypadku elementów żelaznych często stosowana jest kontrola magnetyczno-proszkowa ze względu na możliwość wykrywania podpowierzchniowego.

Badanie penetracyjne (PT) jest najtańszą metodą po kontroli wizualnej, ponieważ operator potrzebuje tylko trzech roztworów do wykonania testu. Jeden z roztworów wnika w pęknięcia i skazy, a drugi wyciąga penetrant z powierzchni, a następnie sprawdza się go pod kątem krwawienia w świetle naturalnym.

Badania penetracyjne spoin – zalety i wykorzystanie

Korzyści płynące z badań penetracyjnych są dalekie od minimalnych, dostarczając kluczowych informacji w wielu zastosowaniach. Dzięki wskazaniu wad, pęknięć lub nieprawidłowości w obrębie danego elementu, firmy mogą natychmiast zaplanować naprawę, zanim spowoduje ona realne uszkodzenia. Badania penetracyjne pozwalają firmom zaoszczędzić pieniądze, ponieważ są najbardziej opłacalną metodą kontroli i umożliwiają naprawę sprzętu, zanim dojdzie do akumulacji nadmiernych kosztów.

Ta forma badania może być również wykonywana w warsztacie na urządzeniach o dowolnym kształcie, bez względu na stopień ich skomplikowania. Badania penetracyjne w płynie to wygodny, wysoce niezawodny i opłacalny proces, który zapewnia niezawodność części i urządzeń w różnych gałęziach przemysłu.

  1. Duża widoczność wskazań
  2. Niski koszt i szybkie wyniki
  3. Gotowość do pracy w terenie
  4. Wysoce przenośne narzędzia mogą być używane w większości miejsc.
  5. Możliwość zasilania z baterii oraz z sieci elektrycznej, jeśli jest dostępna

Badania penetracyjne spoin PT

Powierzchnia musi być wolna od oleju, smaru, wody lub innych zanieczyszczeń, które mogą uniemożliwić penetrantowi wniknięcie do skazy. Próbka może również wymagać wytrawiania, jeśli wykonano na niej operacje mechaniczne, takie jak obróbka skrawaniem, piaskowanie lub śrutowanie. Te i inne operacje mechaniczne mogą spowodować rozmazanie metalu nad otworem skazy i uniemożliwić penetrantowi wniknięcie do środka.

Na czym polega badanie penetracyjne PT

Badanie penetracyjne w płynie jest jedną z najbardziej czułych metod badań nieniszczących, umożliwiającą wykrywanie nieciągłości powierzchni. Wskazania nieciągłości można znaleźć niezależnie od konfiguracji badanego obiektu lub orientacji nieciągłości. Badanie penetracyjne z użyciem ciekłego penetranta umożliwia szybkie zbadanie wszystkich dostępnych powierzchni obiektów.

Czas przebywania penetranta pozwala na działanie kapilarne, które powoduje wnikanie cieczy w nieciągłości. Po usunięciu nadmiaru penetranta powierzchniowego, pozostaje tylko penetrant w nieciągłościach. Odwrotne działanie kapilarne powoduje migrację penetrantu lub jego ponowne wypłynięcie na zewnątrz, tworząc wskazanie penetracyjne. Jakie są ograniczenia takiego badania?

  • Wykrywa tylko wady powierzchniowe
  • Przeprowadzenie testu na szorstkich powierzchniach, takich jak gotowe spawy, utrudni usunięcie nadmiaru penetranta i może spowodować fałszywe wskazania.
  • Penetranty są ograniczone przez temperaturę i generalnie działają najlepiej w zakresie od 4 °C do 52 °C (40 °F do 125 °F).
  • W temperaturach spoza tego zakresu można stosować specjalne procedury i penetranty, ale muszą one być kwalifikowane przez test procedury.
  • Materiał testowy musi być stosunkowo nieporowaty